Rekordowa przecena GBTC może wywołać wzrost ceny Bitcoina o $100K – analityk

 5. März 2021      
 Bitcoin   

Powtarzająca się historia może potencjalnie wywołać 2-4-krotny wzrost ceny BTC, sugerują dane dotyczące premii GBTC.

Bitcoin (BTC) może być w następnej rundzie byka o wartości 100 000 dolarów, jeśli klasyczny sygnał od instytucji powtórzy swój historyczny trend.

W tweecie z 4 marca Mike McGlone, starszy strateg ds. towarów w Bloomberg Intelligence, powiedział, że ci, którzy szukają wskazówek na temat tego, co czeka Bitcoin Gemini, powinni spojrzeć na Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).

Negatywna premia „może sygnalizować marsz do $100,000“

Kiedy Bitcoin spadł do 43 000 USD i nadal utrzymywał się poniżej rekordów wszech czasów, tak zwana „premia“ na GBTC zmieniła się na ujemną.

Oznacza to, że akcje GBTC są notowane poniżej ich tak zwanej ceny aktywów netto (NAV) – nabywcy instytucjonalni są w stanie kupić z dyskontem. W przeszłości takie sytuacje były zarówno rzadkie, jak i wskazywały na późniejszą zwyżkę kursu.

Ujemną premię obserwowano również w marcu 2020 roku, czyli na początku cyklu hossy, który wywindował BTC/USD z 3 600 USD do 58 300 USD.

„Grayscale #Bitcoin Trust Discount May Signal March to $100,000“ – napisał McGlone.

„Rozbieżności cen Bitcoina pod koniec lutego na amerykańskich regulowanych giełdach zapowiadają twardniejące fundamenty cenowe, jeśli historia jest przewodnikiem, i są dowodem na to, jak rodząca się kryptowaluta jest“.

W momencie pisania w piątek, premia GBTC była w rzeczywistości niższa niż w jakimkolwiek momencie od jej powstania w 2017 r., na poziomie -13%.

W przeciwieństwie jednak do zeszłego roku, mogą istnieć inne czynniki wpływające na jego wyniki. Wśród nich jest konkurencja – GBTC musi teraz walczyć o rynkową supremację obok proxy exchange-traded funds (ETFs), z perspektywą kolejnych, które prawdopodobnie pojawią się na rynku w najbliższej przyszłości.

Jak donosi Cointelegraph, oczekuje się, że Grayscale obniży opłaty za zarządzanie po tym, jak nowe oferty weszły w życie od stycznia.

„Kapitalizacja rynkowa Grayscale’s (GBTC) wynosi 30 miliardów dolarów. US Purpose Bitcoin ETF (BTCC/CN) wynosi 454 miliony dolarów CAD. Handluje od 6 dni“ – podkreślał w zeszłym tygodniu Jim Bianco, założyciel firmy Bianco Research zajmującej się analizami makro.

„Nie ma możliwości, aby 30 miliardów dolarów GBTC widziało wystarczająco dużo sprzedaży, aby doprowadzić NAV do rekordowo ujemnego poziomu, więc do BTCC napływa tylko 400 milionów dolarów CAD“.

Bianco dodał, że po poprzednich okresach przecen następowały wzrosty cen o wielkości od dwóch do czterech razy.

Skala szarości i konkurencja wypierają złoto

Entuzjazm związany z potencjałem dalszych zysków nadal przenika ekosystem Bitcoin, a sam prezes Grayscale Michael Sonnenshein powiedział McGlone’owi, że same odpływy złota stanowią „dojrzałą“ okazję dla kryptowaluty.

„Nie mamy wątpliwości, że nie jest to żaden zbieg okoliczności, że w czwartym kwartale 2020 r. odnotowano jedne z największych w historii odpływów z produktów inwestycyjnych w złoto w czasie, gdy Bitcoin naprawdę się wybił i osiągnął kilka nowych cen wszech czasów“ – powiedział podczas Bloomberg Investment Summit 25 lutego.

„Z pewnością narracja o tym, że Bitcoin jest cyfrowym złotem lub cyfrowym magazynem wartości jest obecnie dość szeroko rozpowszechniona wśród społeczności inwestycyjnej, więc myśląc o popularności produktów w skali szarości lub po prostu możliwości uzyskania ekspozycji na cyfrowe aktywa w formie papieru wartościowego, myślę, że naprawdę reprezentuje to, jak duży jest popyt na rynku“.

Tym razem, powtórzył, krajobraz miał niewiele wspólnego z 2017 r. i uruchomieniem pierwszych instytucjonalnych produktów Bitcoin.